Speleofórum 2017, aneb víkend v Hlubokáči 21-23.4.2017, autor: Luboš

Čas letí a je tu další speleofórum. Další příležitost vidět všechny přátele podzemí pěkně pohromadě (nebo spíše na hromadě). Akce se odehrává na obvyklém místě ve Sloupě a tradičně pod záštitou ZO 6-16 Tartaros.

Očekává se i účast tuhého jádra Myotisu, tak na nic nečekám a v pátek už před otvíračkou Vilémovické hospody jsem na boudě. Alda má v plánu na sobotu vzít kamarády z Čech na nějakou zajímavou speleoalpinistickou exkurzi, tak byl zvolen Hluboký závrt.

   

Je to převážně vertikální jeskyně, která se nachází kousek severně od Macochy.

Jeden z mnoha závrtů na Macošské plošině poblíž vyhlídky Koňský spád. Soustava navzájem propojených propastí má celkovou hloubku -110 metrů. Nejdelší vertikální stupeň Centrální propast je asi 50m. Údajně by mělo od dna propasti chybět nějakých 15m k propojení do Amatérské jeskyně. Výzdobou jeskyně nijak neoplývá, na druhou stranu mohutnost a vzdušnost Centrální propasti zážitek rozhodně vynahradí.

Nakonec byl o návštěvu Hlubokáče takový zájem, že místo speleofóra jsme strávili víkend v téhle díře. Už v pátek v noci proběhlo vystrojení, takže místo chlastání jsme dělali smysluplnou činnost…což je s námi naprosto neslučitelné. Trvalo to i s exkurzováním 3 hodiny. Byly vystrojeny obě cesty a vylezlo se ve dvě ráno.

V sobotu byla jedna skupina asi sedmičlenná a v neděli se dokonce vystřídaly dvě skupiny.

Sobotní odpoledne po pár hodinách v Hlubokáču byla konečně příležitost věnovat se družení s přáteli na Speleofóru.

Bylo tu mnohem širší spektrum známých tváří, než bych čekal. Ze všech krasových koutů Slovenska přijela hojná účast, ale také třeba polští účastníci loňské expedice Medúza. Veselilo se dlouho…až jsem z toho byl celý prepitý a prejásaný. Ke konci už stejně stáli na nohách jen Moraváci. J

Já měl na nedělní dopoledne nahlášený závrt Okrouhlík.

Okrouhlík proto, že Suchdolsko a celkově tako západní strana od Pustého žlebu je pro mě dost neznámá. Zrovna Okrouhlík je jedna z největších jeskyní tady v těch končinách, takže mě to zajímá.

Už v roce 1968 závrt zkoumala Pustožlebská skupina, která se dostala do hloubky asi -16m. Znovuotevírka závrtu byla až v roce 2008 speleologickou skupinou ZO 6-22 Devon. Dařilo se postupovat stále hlouběji. Přelomový objev skoro 36m vysoké Půlnoční propasti a s ní souvisejícího Damoklova dómu nastal hned následující rok 2009.

Jeskyně dosáhla hloubky -72m. O rok později se ještě přes sifon podařilo najít další větší prostoru (dóm Na Rozhraní) a Jezírkovou chodbu. Jeskyně už dodnes ukázala bezmála 400 metrů chodeb a prostor s denivelací -77m.

Prej už je to jenom jebačka v bahně a nic z toho, tak uvidíme jestli se podaří do budoucna ještě něco vyjebat.

Po překvapující exkurzi jsem nahlodal další tři kamarády na poslední exkurzi Hlubokáče. Takže již potřetí a tento týden naposled do Hlubokého závrtu. Zrovna vystřídáme právě vylézající skupinu. My už jeskyni kompletně odstrojíme a večer upalujem domů.

Účastníci akce: Asi tak mliarda lidí odevšud a ze všech organizací.

Fotogalerie na rajčeti:

Termín: 21.4.2017 – 23.4.2017

You may also like...

Komentujte

Buďte první kdo bude komentovat!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na