Na skok do Čachtic 26-27.11.2016, autor: Luboš

Už jsem se několikrát zmínil o spolupráci s jeskyňáři z Čachtic a našich (ne)postupech v Čachtické jeskyni. Společně s Tišnovskou skupinou vyrážíme ve čtyřech na další výpomoc. Tentokrát to byla taková rychloakce v podstatě jen na sobotu. Michal měl zrovna v pátek odpolední šichtu v práci, takže z Tišnova odjíždíme až 22:30 a v Čachticích jsme kolem jedné hodiny v noci. Kluci z Čachtic na sobotu naplánovali vystrojení vodorovného traverzu přes Velkou puklinu.  Tahle šikmo ukloněná Velká puklina je odhadem tak 15, místy možná až 30m hluboká a brání rychlému přesunu k momentálnímu pracovišti v části Jarinných dómů. Doposud se složitě transportovalo po provazovém žebříku na dno pukliny a na druhém konci se to lezlo znovu provazákem nahoru.

Aby tento šaškec odpadnul, domácí se rozhodli pro vystrojení vodorovného traverzu přes celou propast pomocí posvařovaných stupaček z roxorů, které se kotvily do skály pomocí spitů. Sešlo se nás dohromady požehnaně, takže vznikly 2 skupiny. Hlavní skupina v čele s Lukášem Kubičinou strojila traverz a čtyři lidi v čele se Zdenkom odcházíme bádat do Jarinných dómů, kde jsme posledně skončili. Naposled Jsme tu byli v létě při víkendové akci na sondě OMVJ. Podařilo se postoupit o kousek dál na konci ve vysintrovaném komínu, ovšem komín se zúžil do neprůlezna a tím se minule skončilo. Během následujících pár měsíců si Čachtičáci všimli asi dvou okének přímo v sintropádu. Okénka sotva na prostrčení ruky, nicméně za nimi byla tma a poměrně impozantní ozvěna.

  

Dostali jsme za úkol pokusit se tam dostat. Jedno okénko se podařilo rozšířit na průlez člověka a opravdu se dalo protáhnout o pár metrů dál. V pokračování teď brání pár velkých bloků, které kladivem rozhodně nerozbijem, ale za nimi je vidět zřejmě zasuťovaný konec prostory. Daleko zapeklitější ovšem bylo to druhé okénko. Bušili jsme do toho asi 2 hodiny, ale marně. nakonec to vzdáváme, protože s dostupným ručním vybavením je to nereálný.

  

Pozitivní je, že se otvor podařilo rozšířit alespoň tak, že je možné prostrčit ruku s foťákem. Z fotek je vidět, že prostora tam je a ozvěna dává mohutné echo.

  

S velkou nadějí do budoucna opouštíme pracoviště. Vracíme se ke druhé skupině, která už také dokončuje posledních pár stupaček traverzu. Poreferujem co jsme zjistili a na závěr akce při cestě na povrch už využíváme nově vystrojené ferátky skrz Velkou puklinu. Je to paráda. Ušetří to bakulu času při transportu větších těžkých věcí.

Tímto naše práce tady končí. Večer samozřejmě nechyběla bujará veselice na Čachtické jeskyňářské boudě, jak už bývá zvykem a v neděli odjezd domů. Tento článek píšu asi s dvouměsíčním zpožděním. Už teď víme, že z prostory s ozvěnou v Jarinných dómech, kterou jsme nahlodávali nakonec byly zajímavé objevy. Kluci otvor rozšířili na hranici průleznosti a touto prostorou nic nekončí a valí to dál! Takže gratulace a už se těšíme, až se na to na vlastní oči podíváme a popřípadě zase o „kousek“ postoupíme.

Termín: 26.11.2016 – 27.11.2016

You may also like...

Komentujte

Buďte první kdo bude komentovat!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na